Oświetlenie LED i sufity podwieszane – dobrana para

Popularność jaką cieszą się podwieszane sufity generalnie nie słabnie. Stanowią one naprawdę ciekawe pod względem architektonicznym rozwiązania i można za ich pomocą w dość zasadniczy sposób zmienić wizualną prezencję konkretnych pomieszczeń. Naturalnie nie w każdym miejscu tego typu sufit zda egzamin. Zaleca się raczej, aby opcja ta była stosowana tam, gdzie wnętrza są dość wysokie. Dlatego bardzo chętnie po takie opcje sięgają właściciele dużych mieszkań w starych kamieniach, ponieważ w standardach tak zwanego „starego budownictwa” zazwyczaj stawiało się obiekty o wysoko umieszczonym suficie.

Podwieszane rozwiązanie daje szansę na realne obniżenie pomieszczenia, co w pewnych sytuacjach jest bardzo wskazane. Oczywiście kiedy nasz sufit podwieszany wejdzie w fazę intensywnego planowania, warto jeszcze zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądać nasze oświetlenie LED i czy w ogóle na takowe się zdecydujemy. Przemawia za tym sporo argumentów, ponieważ diody ledowe zaliczane są w tej chwili do najbardziej energooszczędnych i ekologicznych źródeł światła. Poza tym nie sposób podważyć faktu, że sufit podwieszany oświetlany ledami wygląda bardzo atrakcyjnie. Nie musimy zresztą sięgać po standardowe modele lamp, których celem jest całościowe oświetlenie pomieszczenia czy nawet punktów się w nim znajdujących.

Pomysł pożyczony z kuchni Część lamp wykorzystywanych jako oświetlenie LED do sufitów podwieszanych składa się z niewielkich diod ułożonych w rzędzie. To rozwiązanie świetnie znane z całkiem popularnych taśm ledowych, jakie widzimy przede wszystkim w kuchniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby diody podobnego rodzaju znalazły się na powierzchni sufitu. Mogą one nawet emitować kolorowe światło, wprowadzając określony typ nastroju i stając się czymś w rodzaju dodatkowej, tym razem świetlnej dekoracji. Potencjał w takich pomysłach jest spory, więc konsumenci chętnie się do nich odwołują.

Naturalnie można też zdecydować się na bardziej klasyczne oprawy. One także mogą bardzo udanie zafunkcjonować wraz z sufitami podwieszanymi. Liczy się przede wszystkim to, aby uzyskać taki efekt w materii oświetlenia LED, na jakim nam zależy. Można szukać też alternatyw dla ledowych źródeł, aczkolwiek nie uważamy, aby był to słuszny pomysł. Ani halogeny, ani świetlówki energooszczędne nie zapewnią tak naturalnego i przyjaznego światła, jak też nie zagwarantują niskich rachunków za prąd.

Warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie oprawy chcemy wykorzystać – projekt sufitu powinien bowiem uwzględniać te elementy.