Oprawy spotlight

Oświetlenie typu spotlight charakteryzuje światło w kształcie stożka, o kącie promienia świetlnego nie większym niż 20 stopni. Ten rodzaj światła osiąga się dzięki specjalnej konstrukcji lampy, wyposażonej w zwierciadło paraboliczne, które odpowiednio kierunkuje wiązkę fotonów. Pierwotnie oświetlenie tego typu było stosowane w teatrach.

Dzięki możliwości skupienia światła w określonym obszarze można było wyeksponować aktora lub całą grupę aktorów odgrywających sztukę, tak aby widownia podążała wzrokiem za światłem i skupiała swoją uwagę w określonym miejscu.

Spotlight dzisiaj

Dzisiaj oprawy typu spotlight sprawdzają się zarówno w obiektach handlowych, jak również przy aranżacji wnętrz mieszkalnych. W dużych centrach handlowych odnajdziemy wiele opraw i lamp tego typu, które służą do podkreślenia wybranych produktów, czy gablot z najciekawszymi przedmiotami.

Spoty są także bardzo często wykorzystywane przez projektantów wnętrz, w celu wyeksponowania wyjątkowych elementów mieszkania w postaci rzeźby, obrazu lub charakterystycznego mebla.

Konstrukcja spotlight

Oprawy typu spotlight mogą przybierać różną formę. Bardzo często spotyka się oprawy w postaci płaskich lamp montowanych w suficie lub ścianie z ograniczoną możliwością kierunkowania światła.

Innym rodzajem są lampy z ruchomymi reflektorami, które pozwalają na dowolne kierunkowanie światła, zarówno w osi poziomej jak i pionowej. Mogą być one montowane bezpośrednio na suficie w postaci pojedynczego reflektora lub w postaci całej listwy reflektorów. Oprawy spot zawierające parę reflektorów umożliwiają kierunkowanie snopu światła w oddzielne miejsce, tworząc bardzo ciekawe aranżacje.

Reflektorowe lampy spot mogą także posiadać dodatkowe funkcje m.in. w postaci pilota zdalnego sterowania, dzięki któremu użytkownik może bezprzewodowo ustawiać kierunek i kąt nachylenia padającego światła.

Lampy spot w postaci reflektorów osadzonych na trójnogach są bardzo często spotykane w studiach fotograficznych. Istnieją także bardziej specjalistyczne oprawy typu spotlight, które nie tylko akcentują określony obszar strumieniem światła, ale za pomocą odpowiednio dobranej barwy temperaturowej światła, podkreślają walory danego produktu. Przykładem mogą być specjalne oprawy spot montowane w centrach handlowych, które mają odpowiednio dobrane barwy światła do szczególnej ekspozycji pieczywa oraz mięs.