Inny sposób na sufit, czyli rozwiązania modułowe

Wystrój wnętrza może zyskiwać bardzo różny charakter – opcji w tym zakresie jest naprawdę sporo i można po nie śmiało sięgać. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystko jest uzależnione od pewnych ograniczeń, z którymi zawsze trzeba się liczyć. Nie wszystkie odważne koncepcje są możliwe do zrealizowania, o czym rzecz jasna decydują kwestie związane z metrażem oraz barierami natury architektonicznej. Jeśli jednak istnieje szansa na sufit modułowy, warto się na niego zdecydować. Są miejsca, w jakich będzie o to znacznie łatwiej.

Jakie konkretnie? Nie da się ukryć, że rozwiązania w zakresie sufitów tego rodzaju zawsze wiążą się z efektywnym „zabraniem” pewnej części dostępnej przestrzeni. Dlatego najlepiej decydować się na wariant modułowy w miejscach o dużej wysokości. Przykładem mogą być mieszkania znajdujące się w kamienicach budowanych wedle dawnych założeń. Najczęściej mamy tam do czynienia z naprawdę wysokimi pomieszczeniami, a w takich o sufit modułowy najłatwiej. Jest bowiem miejsce na całą instalację, która siłą rzeczy musi zająć nieco miejsca.

Ciekawy pomysł na oświetlenie sufitowe Poza estetyką taki pomysł na sufit ma także inne walory. Należy tu wskazać chociażby kwestie związane z możliwością montażu oświetlenia, a dokładniej wszelkiego rodzaju opraw wpuszczanych. Mają one ten plus, że nie wystają z powierzchni sufitowej, a jednocześnie pozwalają w bardzo efektywny sposób oświetlić całe wnętrze. Czasami montuje się nawet kompletne pojedyncze panele, jakich zadaniem jest oświetlanie przestrzeni. Mogą to być na przykład oprawy rastrowe, ale również ledowe czy halogenowe.

Wykonanie sufitów modułowych warto powierzyć osobom, które się na tym znają. Ekipa powinna mieć odpowiednie doświadczenie, ponieważ jedynie wówczas będzie można mówić o dobrych efektach zarówno natury budowlanej, jak i estetycznej. Naturalnie decydując się na taki typ sufitu musimy liczyć się z kosztami – taka instalacja nie zalicza się do tanich. Da się jednak obniżyć wydatki, dobierając rozważnie materiały oraz ich źródła. Wykonawcy również mają rozmaite cenniki – na pewno nie zalecamy stawiać na najtańszego, ponieważ z jego pracy można nie być zadowolonym.